Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Bulldogs put 56 on NEC Winter Academic Honor Roll

Bulldogs put 56 on NEC Winter Academic Honor Roll

SOMERSET, N.J. – The Bryant University student-athletes enjoyed a successful 2018-19 Winter Season as 56 Bulldogs were named to the Northeast Conference's Winter Academic Honor Roll.

Over 600 student-athletes across the NEC make up the Winter Academic Honor Roll as they are recognized for earning a 3.2 GPA or higher, marking a 1.5 percent increase from last year. There were also 202 student-athletes named to the Winter Commissioner's Honor Roll, recognizing those superior student-athletes with a 3.75 or better grade point average. The Commissioner's Honor Roll continues to grow as it represents an 8.6 percent increase from a year ago.

The Bulldogs' 13 Winter Commissioner's Honor Roll recipients were women's basketball's Julia Kelner (Fayetteville, N.Y.), men's indoor track and field's William Bittrich (Duxbury, Mass.), Jason Dolan (Westford, Mass.), Alexander Duncan (Concord, N.H.), Brian Salit (Seekonk, Mass.), and Christopher Wrenn (Norton, Mass.), women's indoor track and field's Julia Ayres (Collegeville, Pa.), Stephanie DeCarli (Wethersfield, Conn.), Sarah Freeman (Merrimac, Mass.), Ana Lucas (Wakefield, Mass.), Rebecca Reynolds (Tewksbury, Mass.), and Jacklyn Sullivan (Plymouth, Mass.), and women's swim and dive's Elin Svard (Falun, Dalarna, Sweden).

The full list of all Bryant's 56 winter student-athletes named to the NEC Academic Honor Roll is below.

2018-19 NORTHEAST CONFERENCE WINTER ACADEMIC HONOR ROLL

Men's Basketball
Juan Carlos Cardenas Morales (Medelin, Colombia)
Patrick Harding (Fairfield, Conn.)

Women's Basketball
Meagan Bianchi (Brooklyn, Conn.)
Haley Connors (West Hartford, Conn.)
Julia Kelner (Fayetteville, N.Y.)
Hannah Scanlan (Rumson, N.J.)
Madison Trpcic (Hamilton, Ont.)
Masey Zegarowski (Hamilton, Mass.)

Men's Indoor Track and Field
Alec Binette (Glastonbury, Conn.)
William Bittrich (Duxbury, Mass.)
Samuel Bullock (Duxbury, Mass.)
Andrew Canale (Lincroft, N.J.)
Benjamin Carlson (Middletown, Conn.)
Ian Carpenter (Bethany, Conn.)
William Conlan (Seymour, Conn.)
Jason Dolan (Westford, Mass.)
Alexander Duncan (Concord, N.H.)
Cole Hollis (North Smithfield, R.I.)
Thomas McNeil (Foxborough, Mass.)
Brian Salit (Seekonk, Mass.)
Joseph Siuta (Unionville, Conn.)
Noah Tellier (North Kingstown, R.I.)
Peter Theuerkauf (Glen Rock, N.J.)
Adam Winiarz (Norton, Mass.)
James Williams (Windham, N.H.)
Christopher Wrenn (Norton, Mass.)

Women's Indoor Track and Field
Julia Ayres (Collegeville, Pa.)
Breann Campise (Tolland, Conn.)
Emily Cluck (Johnson City, N.Y.)
Stephanie DeCarli (Wethersfield, Conn.)
Sarah Freeman (Merrimac, Mass.)
Kierstin Lock (Salem, N.H.)
Ana Lucas (Wakefield, Mass.)
Caroline Meizen (Douglas, Mass.)
Rebecca Reynolds (Tewksbury, Mass.)
Jacklyn Sullivan (Plymouth, Mass.)
Camryn Wesoloskie (Manchester, Conn.)
Amanda Whitham (Newton, Mass.)
Nicole Xiarhos (Berlin, Conn.)

Women's Swimming and Diving
Kelci Abernethy (Chandler, Ariz.)
Domenica Alcala (Cancun, Mexico)
Alyvia Beaudion (Cypress, Texas)
Ann Burdick (Glenmont, N.Y.)
Elizabeth Cahill (Ashland, Mass.)
Lindsey Choate (Upper St. Clair, Pa.)
Alyssa DiFiore (Wethersfield, Conn.)
Caitlin Dye (Natick, Mass.)
Sara Gendron (North Smithfield, R.I.)
Alexandra Heim (Middletown, N.J.)
Jillian Rice (Trumbull, Conn.)
Gabrielle Ritzer (Sutton, Mass.)
Alexa Rivera (Boynton Beach, Fla.)
Claire Russell (Naperville, Ill.)
Carissa Stemen (Naples, Fla.)
Elin Svard (Falun, Dalarna, Sweden)
Meghan Veenstra (Tyingsborough, Mass.)